23. setkání mladých oftalmologů, 14.-15.6.2024 v Srní

Oficiální Program

10. setkání mladých oftalmologů (18.-20. června 2010, hotel Horizont, Pec pod Sněžkou)

Pro jubilejní 10. setkání mladých oftalmologů jsme vybrali oblíbený horský hotel Horizont přímo v centru Krkonošského národního parku v Peci pod Sněžkou. Výšková budova hotelu nabízela kromě krásných výhledů do údolí řeky Úpy a na okolní horské svahy také velmi dobře vybavené sportovně relaxační centrum. Našeho setkání se zúčastnilo více než 120 mladých očních lékařů a podpořit nás přijeli také zástupci 15 sponzorujících firem.

Odborný program byl nejrozsáhlejší ze všech našich dosud konaných sjezdů a čítal 31 přednášek. Zahájili jsme ho v pátek v poledne sérií zajímavých krátkých sdělení a kazuistik, nechyběla ani reportáž ze zahraniční stáže pořádané ve spolupráci s firmou Pfizer. Součástí odpoledního bloku byl i tradiční odborný vědomostní kvíz o zajímavé ceny, otázky opět připravil as. Výborný ve spolupráci s firmou MSD. Vítězství tentokrát získala dr. Ležatková z Oční kliniky FN Motol Praha.

Po náročném vědeckém odpoledni se již všichni těšili na uvítací večírek s bohatým rautem. Jako dezert byl připraven krásný dort se svíčkami a prskavkami, kterým jsme oslavili 10. narozeniny naší České společnosti mladých oftalmologů. Další část večera nám velmi dobrým hudebním výkonem zpestřila skupina ABBA World Revival. S postupujícím večerem a s každou další slavnou melodií byla stále lepší nálada a tak postupně všichni odložili příbory a vrhli se na parket. Skvělá atmosféra pokračovala i dále při diskotéce s karaoke.

Sobotní odborný program uvedla prof. Jirásková souborem zajímavých kasuistik z neurooftalmologie. V dalším vystoupení shrnul prim. Lešták problematiku normotenzního glaukomu a ve svém dalším sdělení informoval o vývoji situace v postgraduálním vzdělávání. Druhý blok přednášek zahájil dr. Dostálek zajímavě pojatou přednáškou o poruchách binokulárního vidění a poté jsme se prostřednictvím dr. Komendy a dr. Blažka seznámili s novým typem MIOL. Na závěr shrnul dr. Karhan některé novinky v činnosti výboru ČOS i v dalších odborných společnostech. Než jsme se rozloučili, zavzpomínali jsme si krátkou prezentací na zážitky z našich předešlých devíti setkání.

Hlavním cílem sobotního odpoledního programu se stalo dobytí nejvyšší hory České republiky. Všichni chtěli dosáhnout vrcholu, i když každý si vybral jinou cestu… Ti nejodvážnější vyrazili na 8 km dlouhý výstup Obřím dolem, ostatní zvolili různé kombinace lanovky a pěšího výstupu. Vrcholové prémie v podobě sektu a malého občerstvení nakonec dosáhli všichni… Zcela zvláštní kategorii tvořili jedinci, kteří zdolali Sněžku ten den již podruhé (na první výstup vyrazili nad ránem rovnou z večírku, aby nahoře přivítali východ slunce) a také ti, kteří zdolali tuto krkonošskou dominantu na kole. Jelikož teplota na hřebenech hor byla jen lehce nad bodem mrazu, byl po návratu do hotelu velký zájem hlavně o saunu.

Závěrečný večírek se nesl v duchu bowlingového turnaje, byla zde k vidění řada vynikajících výkonů a na tři nejúspěšnější týmy čekaly krásné poháry, dorty i šampaňské. Nálada byla skvělá a už nyní se těšíme na příští setkání, tentokrát u sklenky dobrého vínka na Jižní Moravě…

Za organizační výbor
MUDr. Pavla Dohnalová

Děkujeme všem našim partnerům, především generálnímu partnerovi – firmě Alcon, dále firmě Pfizer (která je zároveň i spoluorganizátorem našich zahraničních stáží) i všem ostatním sponzorům – firmám Neomed, Ursapharm, Bausch&Lomb, Unimed, Geodis, MSD, Oculus, Santen Oy, Spirit Medical, Glim Care, VULM a Askin&CO (poděkování též za promítání), za podporu a spolupráci při přípravě našeho setkání.