23. setkání mladých oftalmologů, 14.-15.6.2024 v Srní

Oficiální Program

13. setkání mladých oftalmologů se konalo ve velmi pěkném moderním kongresovém hotelu Jezerka u Sečské přehrady nedaleko Chrudimi. Hotel nabízí příjemné ubytování a kongresové zázemí a navíc se nachází v oblíbené rekreační oblasti, která je součástí chráněné krajinné oblasti Železné hory. V hotelu je široká nabídka sportovních aktivit a možností relaxace, jak v nově vybudovaném wellness centru, tak i v nádherné okolní přírodě.

Naše setkání jsme zahájili jako obvykle pátečním odpoledním odborným programem složeným z řady zajímavých kazuistik a prezentací přednesených převážně našimi mladými kolegy. Šlo o velmi kvalitní a pěkně zpracované přednášky, nechyběl ani tradiční odborný soutěžní kvíz o hodnotné ceny.

Krásný, téměř letní večer na hotelové terase byl ideální pro náš uvítací večírek. Tanec a zábava trvala až do brzkých ranních hodin.

Sobotní odborný program byl opět přehlídkou velmi pěkných přednášek mladých lékařů, probíhaly též četné diskuze k prezentovaným tématům. I přes náročný předchozí večer byl kongresový sál téměř plný. Vyžádaná monotematická sdělení byla tentokrát zaměřena na problematiku onemocnění sítnice.

Po společném obědě následovala hlavní část sobotního odpoledního programu. Přibližně polovina účastníků se zapojila soutěžního sportovního klání – „olympiády v Seči“. Na programu bylo několik disciplín zaměřených na sílu, přesnost, rovnováhu i šikovnost. Účastníci si vybrali zemi, za kterou chtějí soutěžit a vybaveni vlajkou a pomalováni příslušnými národními barvami vyrazili do bojů. Hodnotily se jak individuální výkony v jednotlivých disciplínách, tak podle celkového součtu bodů probíhaly i soutěže týmů (států). Všechna soutěžní stanoviště byla umístěna na pláži Sečské přehrady a na samotný závěr bojů se konala i regata – závod všech týmů na raftech přímo na přehradě. Komu zbyla po náročném odpoledni ještě síla a energie, mohl si užít i závěrečnou námořní bitvu. Osobně mě velmi příjemně překvapilo obrovské nasazení všech mladých kolegů, chuť soutěžit, snaha o maximální výkony a velké sportovní nadšení, nikde ani náznak námitek nebo odmítání. Celé slunečné odpoledne vládla na sportovištích dobrá nálada a všichni se výborně bavili. Při pohledu na tu báječnou partu milých a veselých lidí, kteří – i když se většinou předem neznali – dokázali skvěle spolupracovat a proti soupeřům šli vždy čestně a v duchu fair play, bylo jasné, že se o budoucnost české oftalmologie nemusíme obávat :-) 

Ostatní kolegové, kteří zrovna neměli chuť sportovat, mohli relaxovat v krásné přírodě v okolí hotelu anebo společně vyrazit na prohlídku nedalekého státního zámku Žleby. Zámek nabízí několik prohlídkových okruhů, stylově vybavené zámecké interiéry, je obklopen rozlehlým, dobře udržovaným zámeckým parkem a jeho romantickou atmosféru si můžete vychutnat hned v několika českých filmových pohádkách.

Naše letošní setkání jsme zakončili závěrečným večírkem, kde byly zároveň vyhlášeny i výsledky soutěží sportovního odpoledne – nejprve byli odměněni jednotlivci za vítězství v jednotlivých disciplínách, „olympijské zlato“ v soutěži družstev získal tým České republiky. Strávili jsme velmi příjemný víkend v krásném prostředí, jen to nějak rychle uteklo, takže už se moc těšíme na příští setkání, které se poprvé uskuteční v zimě – bude to v lednu 2014 ve Wellness hotelu Vista v Dolní Moravě nedaleko Kralického Sněžníku. Tak si s námi přijeďte užít zimní radovánky! :-)

Za organizační výbor

MUDr. Pavla Dohnalová

Děkuji touto cestou všem, kteří podpořili naše setkání. Generálnímu sponzorovi – firmě Alcon, dále hlavnímu partnerovi a sponzorovi našich zahraničních stáží – firmě Pfizer, firmě Bausch&Lomb i dalším partnerům a vystavovatelům (Allergan, CMI, EwoPharma, MSD, Novartis, Oculus, SantenOy, Topcomed, Ursapharm, Zeiss), firmě Apotex za ceny věnované do odborného kvízu, firmě Askin za promítání prezentací a agentuře Galén Symposion za celkové organizační zajištění akce.