23. setkání mladých oftalmologů, 14.-15.6.2024 v Srní

Přihlášky k aktivní účasti zasílejte na csmo@email.cz

Registrace

18. setkání mladých oftalmologů se konalo v hotelu Orea Resort Devět Skal v Milovech na Vysočině nedaleko Žďáru nad Sázavou. Tento hotel již léta slouží jako kongresové zázemí pro četné lékařské sjezdy, navíc kromě konferenčních prostor nabízí i možnost rozsáhlého sportovního vyžití, je zde hned několik venkovních hřišť s různými povrchy, krytá sportoviště a samozřejmě i wellness pro regeneraci. Skvělou atmosféru tohoto místa uprostřed lesů a krásné přírody dokresluje i rozlehlý rybník, který se nachází přímo před hotelem a doslova vybízí k aktivnímu odpočinku i ke klidné relaxaci.

Odborný program jsme zahájili jako obvykle v pátek dopoledne několika specializovanými workshopy. Pod záštitou firmy Alcon byl tentokrát hlavním tématem kurz o prémiových nitroočních čočkách pod vedením doc. Pitrové a dále pak kurzy o teorii a praxi aplikace kontaktních čoček. Druhým dílem pokračoval také kurz prezentačních dovedností, který navazoval na loňskou první část a kolegové zde měli možnost získat další užitečné informace týkající se odborných prezentací i obecných komunikačních zásad. Jako novinka letošního ročníku byla v rámci našeho setkání prakticky po celou dobu možnost vyzkoušet si osobně práci na některých speciálních přístrojích. Byl to jednak žlutý laser určený k fotokoagulaci sítnice od firmy CMI a dále nám prim. Stodůlka z Oční kliniky Gemini zapůjčil výukový simulátor chirurgie předního segmentu, na němž si mohli kolegové vyzkoušet virtuálně celou operaci katarakty nebo i jiné výkony na předním segmentu oka.

V pátek po obědě začala první část hlavního odborného programu, který obsahoval řadu zajímavých kazuistik přednesených většinou kolegy z řad mladých oftalmologů, a také jsme vyslechli informace o aktivitách zahraničních oftalmologických společností zaměřených na mladé lékaře. V druhé části pak zaznělo několik velmi kvalitních přednášek týkajících se především problematiky glaukomu a sítnice. Nechyběl ani oblíbený odborný soutěžní kvíz dr.Výborného o hodnotné ceny věnované již tradičně firmou CMI.

Po odborném programu následoval tradiční uvítací večírek zpestřený krátkým vystoupením naší hip-hopové taneční skupiny, která nacvičila pod laskavým vedením přísné trenérky dr. Jany Zaydlarové choreografii na kultovní píseň skupiny Lunetic. Bavili jsme se u toho opravdu všichni - jak účinkující tak i diváci :-). Večírek s hudbou a tancem probíhala jako vždy až do brzkých ranních hodin.

I přes tento náročný večer byl v sobotu hned od rána přednáškový sál zcela zaplněn. Lákavým tématem byla tentokrát diagnostika edému terče ZN i další přednášky. Jeden z nejlepších odborných programů našich dosavadních sjezdů zakončila hvězdná dvojice – prim. Věra Kalandrová a as. Pavel Němec, kteří si pro nás tentokrát připravili komplexní zpracování tématu katarakty od A do Z, jako vždy perfektně a se spoustou praktických rad a zkušeností.

Po společném obědě jsme zahájili sobotní odpolední sportovní akci – soutěž družstev s názvem Hry bez hranic, při které bylo úkolem jednotlivých týmů projít nejrůznějšími sportovními stanovišti a pomocí výkonů jednotlivců i v rámci týmové spolupráce získat co nejvíce bodů. Za ty pak čekal na nejlepší sportovní tým nový krásný putovní pohár. Bojovnost a nasazení ze strany účastníků bylo jako vždy ohromující a všichni do toho šli opravdu naplno. Dokonce ani chladné počasí nikoho neodradilo, a to i přesto, že část disciplín se konala na hladině blízkého rybníka. Strávili jsme takto společně velmi příjemné odpoledne, kdy byl čas nejen na sportování, ale i na přátelské popovídání, seznámení s novými kolegy a u některých disciplín bylo opravdu hodně veselo, takže jsme si to všichni báječně užili.

Závěrečný sobotní večírek po celkově náročném dvoudenním programu byl ve znamení rekapitulace sportovních výsledků, předání cen a bohužel už i loučení s dalším krásným společným víkendem. Ale smutní rozhodně nejsme, opět máme spoustu krásných zážitků a nových osobních přátelství, což se v době vlády sociálních sítí cení dvojnásob. Tím více už se těšíme na příští setkání, které se bude konat v Železné Rudě uprostřed krásné šumavské přírody.

Za organizační výbor

MUDr. Pavla Dohnalová

Děkuji touto cestou všem, kteří podpořili naše setkání. Zejména generálnímu sponzorovi – firmě Novartis, hlavním partnerům – firmě Allergan, Bayer, Ursapharm Zeis, Stada i dalším partnerům a vystavovatelům – firmám Alcon, Bausch&Lomb, Glim Care, Oculus, Castor, Santen, Unimed Pharma, Spirit Medical, S&D Pharma, Topcomed, firmě CMI za ceny věnované do odborného kvízu, firmě Askin za promítání prezentací a agentuře Galén Symposion za celkové organizační zajištění akce.