23. setkání mladých oftalmologů, 14.-15.6.2024 v Srní

Oficiální Program

19. setkání mladých oftalmologů (21. – 22. 6. 2019 Orea Resort Horizont, Železná Ruda)

Pro 19. setkání mladých oftalmologů jsme vybrali hotel Orea Resort Horizont, který se nachází na jižním svahu vrchu Pancíř nad Železnou Rudou. Hotel nedávno prošel kompletní rekonstrukcí a poskytl nám skvělé moderní zázemí pro kongres uprostřed krásné šumavské přírody. Kromě konferenčních prostor nabízí i možnost sportovního vyžití, wellness areál pro regeneraci a relaxaci a také letní terasu, kde si můžete užívat panoramatický výhled na překrásnou okolní krajinu.

Z hlediska odborného programu byl mimořádným „předskokanem“ našeho letošního setkání 1. ročník kataraktové školy pro pokročilé pod záštitou doc. Studeného. Někteří lektoři i posluchači pak plynule navázali účastí v našem odborném programu. Ten jsme zahájili jako vždy v pátek dopoledne specializovanými kurzy a workshopy. Mimořádný zájem hlavně z řad kolegů v přípravě na atestaci byl o kurz „Atestační práce – jak na to…“ prof. Heissigerové a dr. Zaydlara z Oční kliniky VFN Praha. Dále i o kurz dr. Brichové ze stejného pracoviště na téma „Uveitidy pro zkoušku i pro praxi“. Pod záštitou firmy Alcon se konal kurz Kataraktová chirurgie pro pokročilé. A ani tentokrát nechyběl mezi kolegy velmi oblíbený workshop týkající se teorie i praxe aplikace kontaktních čoček. Zástupci firmy CMI navázali na loňský úspěch workshopu na téma fakoemulsifikace a také letos si pro účastníky připravili možnost individuální práce na přístrojích po celou dobu trvání kongresu. Tentokrát představili žlutý laser Navilas pro panretinální fotokoagulaci a také YAG laser Ellex UltraQ Reflex.

Během pátečního odpoledne probíhala hlavní část odborného programu, který obsahoval řadu zajímavých prezentací a kazuistik přednesených většinou kolegy z řad mladých oftalmologů, V druhé části pak zaznělo několik velmi kvalitních přednášek týkajících se především problematiky zadního segmentu oka. Nechyběl ani oblíbený odborný soutěžní kvíz dr.Výborného o hodnotné ceny věnované již tradičně firmou CMI

Po odborném programu následoval tradiční uvítací večírek zpestřený krátkým vystoupením naší hip-hopové taneční skupiny pod vedením laskavé a trpělivé trenérky dr. Jany Zaydlarové tentokrát na téma slavných filmových melodií. Večírek s hudbou a tancem probíhal jako vždy až do brzkých ranních hodin.

I přes náročný večer byl v sobotu dopoledne přednáškový sál zcela zaplněn, neboť na programu byla opět celá řada zajímavých přednášek. O tradičně netradiční zakončení programu se postaral prim. Němec z ÚVN se svým OCT kurzem.

Po společném obědě jsme se již všichni těšili na odpolední sportovní akci – soutěž družstev s názvem Pevnost Boyard, při které bylo úkolem jednotlivých týmů projít nejrůznější stanoviště, plnit různé úkoly, získávat body a hlavně indicie, které vedly k rozluštění klíčového slova k truhle s pokladem. Někteří účastníci již tvoří stabilní družstva již několik let, a že neberou hru na lehkou váhu, potvrdili i přípravou dresů a týmových triček. Strávili jsme společně velmi příjemné odpoledne, kdy byl čas nejen na sportování, ale i na přátelské popovídání, spolupráci při plnění úkolů a seznámení s novými kolegy. A i když o výsledek až tak nešlo, všichni bojovali s plným nasazením a báječně jsme si to užili.

Závěrečný sobotní večírek po celkově náročném dvoudenním (pro některé tentokrát třídenním) programu byl určen nejen pro rekapitulaci výsledků sportovního odpoledne. Zajímavým zpestřením byla noční bojová hra, při které šlo o hledání největší truhly s pokladem ukryté v okolních šumavských hvozdech. Nutno podotknout, že ani chladno a vytrvalý déšť neodradil mladé kolegy, aby se s nadšením vrhli do temného lesa. Úspěšní hledači se s truhlou brzy objevili, ale spokojení a nadšení byli všichni. Tímto veselým večerem jsme zakončili velmi příjemný společný víkend a již se moc těšíme na příští setkání, které se bude konat opět v krásném horském prostředí, tentokrát v hotelu Horal ve Špindlerově Mlýně.

Děkuji touto cestou všem, kteří podpořili naše setkání. Zejména generálnímu sponzorovi – firmě Novartis, hlavním partnerům – firmě Bausch & Lomb, Bayer, Ursapharm, Zeiss i dalším partnerům a vystavovatelům – firmám Alcon, Glim Care, Oculus, Castor, Unimed Pharma, Spirit Medical, firmě CMI za ceny věnované do odborného kvízu, firmě Askin za promítání prezentací a agentuře Galén Symposion za celkové organizační zajištění akce.

Za organizační výbor

MUDr. Pavla Dohnalová