23. setkání mladých oftalmologů, 14.-15.6.2024 v Srní

Oficiální Program

21. setkání mladých oftalmologů (17.-18.6.2022 Hotel Petr Bezruč, Malenovice v Beskydech)

Ve dnech 17.-18. června 2022 se v hotelu Petr Bezruč v Malenovicích uskutečnilo 21. setkání mladých oftalmologů. Společnost nám po celou dobu setkání dělaly nádherné kulisy Beskyd, výborné počasí, služby v retro-stylu a výborná nálada.

Již ve čtvrtek byl účastníkům nabídnut firmou Alcon kurz s názvem: Na co nezapomenout před operací katarakty pod vedením MUDr. Románka a Mgr. Novotné. Páteční dopolední kurzy se těšily velkému zájmu (v jejich průběhu se i několikrát musely přistavovat židle). Za podpory firmy Novartis se představily hned dva kurzy: Uveitidy a jejich diagnostika a léčba pod taktovkou Prof. Heissigerové a MUDr. Zaydlara a Zpracování klinických dat s přednášejícím Mgr. Svobodníkem. Firma Alcon podpořila Rhegmatogenní amoce sítnice – teoreticky a prakticky od MUDr. Penčáka.

Odpolední program byl tradičně věnován šňůře přednášek, v jejíž první části dominovaly kazuistiky, po přestávce byla druhá část odborného programu směrována na zadní segment, zaostřeno bylo na diabetickou retinopatii.

Sobotní dopolední sdělení se věnovala především tématu očních adnex, spojivce, zaměřili jsme se i na orbitu a především plastické operace očních víček. Vyvrcholením odborného programu byl náš hvězdný zahraniční host: Prof. Vladimir Kratky z Kingston University v Kanadě. Přední okuloplastický chirurg nám předvedl přehled lézí očních víček a jejich řešení.

Ústně i písemně se mnohými potvrdilo, že byly přednášky odborně více než skvělé a jistě by se uplatnily na celostátních kongresech.

V rámci doprovodného programu se za plnění úkolů a krásného počasí vystoupalo na Lysou horu, pročež potom zlatavý mok chutnal ještě o něco lépe.

Novinkou pro letošní rok byla aplikace, kde byl k dispozici odborný program, všechny důležité organizační informace a po skončení kongresu i ankety, pomocí nichž byl organizátory získán důležitý feedback a zároveň měla být zvolena i nejlepší přednáška. Osud tomu chtěl tak, že zvítězily dvě přednášky: Drúzová papila v kazuistikách MUDr. Duška a Canaculitis actinomycetica, aneb proč je důležité mít vedle staršího lékaře MUDr. Trnovské. Oba autoři získávají volnou registraci na další setkání mladých oftalmologů v roce 2023.

Tímto bych chtěla poděkovat emeritní prezidentce MUDr. Pavle Dohnalové za její celoživotní dílo pro mladé oftalmology a další mentoring novopečených organizátorů.

Velké poděkování patří všem sponzorům: generálnímu partneru firmě Novartis, hlavním sponzorům firmám Alcon, GlimCare, Bayer, sponzoru firmě Roche, partnerům firmám Askin&Co, CMI, Medicontur, CZPharma, Ursapharm, Zeiss a vystavovatelům firmám Bausch+Lomb, Castor CZ, Oculus, Unimed Pharma.