23. setkání mladých oftalmologů, 14.-15.6.2024 v Srní

Oficiální Program

8. setkání mladých oftalmologů, (20.-22.6. 2008, Staré Splavy u Máchova jezera)

Pro 8. setkání mladých oftalmologů jsme si vybrali romantický kraj Karla Hynka Máchy. Více než 80 mladých lékařů se spolu s přednášejícími hosty i firemními zástupci sešlo v hotelu Bezděz ve Starých Splavech u Máchova jezera. Zájem o aktivní účast byl letos mimořádný, proto páteční odborný program začínal již krátce po poledni. Měli jsme možnost vyslechnout řadu zajímavých sdělení především kazuistik přednesených mladými kolegy (včetně oblíbených reportáží ze zahraničních stáží). Následovaly přednášky související s moderní léčbou glaukomu, syndromu suchého oka a předzvěstí sobotního programu byly prezentace zabývající se léčbou věkem podmíněné makulární degenerace. Nechyběl ani oblíbený odborný kvíz, který pro nás tradičně připravuje dr. Výborný. V sázce byly opět kvalitní knižní ceny, první místo tentokrát obsadila dr. Kramplová.

Společenský program, který je vždy nedílnou součástí našich setkání, jsme zahájili v pátek večer v nedalekém Tachově ve stylovém středověkém hostinci „U slunečních hodin“. Skvělá nálada, která panovala nejen díky výbornému rautu a kvalitnímu vínu, se ještě umocnila tancem a jedinečnými pěveckými výkony v karaoke show. V této disciplíně dominovaly především kolektivy z ÚVN Praha a z Plzně, které byly tentokrát početně nejvíce zastoupeny, ale věříme, že do příštího sjezdu doladí pěveckou formu i ostatní a dočkáme se ještě mnoha výjimečných kulturních zážitků.

Sobotní odborný program byl zaměřen na problematiku onemocnění sítnice. Jednotlivá podtémata si mezi sebe rozdělili dr. Němec (ÚVN Praha), dr. Rusňák (FN Plzeň), dr. Fric a dr. Chrapek (FN Olomouc). Všichni předvedli velmi kvalitní prezentace s bohatou obrazovou dokumentací a rozhodně tak potvrdili svou příslušnost k elitě českých vitreoretinálních specialistů. Zvláštní poděkování patří dr. Němcovi, který přípravu celého sítnicového bloku koordinoval a ujal se i moderovaní s řadou vtipných a přiléhavých komentářů. Letos poprvé bylo vydáno CD abstrakt včetně velmi ilustrativních materiálů se sítnicovou tématikou, což jistě uvítali nejen kolegové, kteří po bujarém pátečním večírku svou pozornost při přednáškách místy udržovali jen s obtížemi.

Sobotní odpoledne rozdělilo účastníky na dvě skupiny. První absolvovala prohlídku dominanty zdejšího kraje – středověkého hradu Bezděz s podrobným a zajímavým výkladem o historii hradu. Za solidní sportovní výkon v podobě výstupu do strmého kopce byli výletníci odměněni krásným panoramatickým rozhledem po okolí. Druhá skupina strávila odpoledne v lesoparku poblíž hotelu, kde v hustém borovicovém porostu a v celkově náročném terénu plném jehličí, šišek, kamení i záludného borůvčí probíhal pod dohledem zkušených instruktorů turnaj v golf crossu. Výsledek turnaje lze označit za velmi úspěšný, neboť většinu míčků se nakonec přece jen podařilo dostat do jamek a navzdory relativně malému prostoru a řadě ne zcela kontrolovaných úderů všichni golfisté přežili. Na závěrečný večírek jsme se sešli na parníku Máj, z jehož paluby s bohatým občerstvením jsme kromě různých zajímavých zákoutí na březích jezera mohli pozorovat krásný západ slunce a těšit se na naše příští setkání – tentokrát v oblasti Moravského krasu.

Za organizační výbor
MUDr. Pavla Dohnalová

Děkujeme všem našim partnerům, především generálnímu sponzorovi – firmě Pfizer (která je zároveň i spoluorganizátorem našich zahraničních stáží) i všem ostatním sponzorům – firmám Alcon, Neomed, Bausch&Lomb, Ursapharm, Novartis, Askin&CO, Erilens, MSD, Oculus a Santen Oy za podporu a spolupráci při přípravě našeho setkání.